Odnowiona strona

Blog

Przez ostatnie miesiące nic się tutaj działo. Rok 2015 był chyba najsłabszy pod względem liczby tekstów, które powstały, ale za to najlepszy, jeżeli chodzi o ich jakość. Cztery z nich zostały wyłonione przez serwis Developpez.com i przetłumaczone na język francuski. Moje artykuły były linkowane w serwisie twitter.com m.in. przez biicode. Raz mój artykuł pojawił się na isocpp.org.

W ciągu ostatnich miesięcy poszukiwałem rozwiązania, które pozwoli mi na komfortowe tworzenie treści. System, który stworzyłem w 2013 roku, napisany w PHP i Zend Frameworku do tej pory spełniał swoje funkcje bardzo dobrze. Jednak tworzenie treści w edytorze WYSIWYG przestało spełniać moje wymagania. Potrzebowałem dobrej i czytelnej składni do pisania artykułów, żebym mógł:

Ostatecznie postawiłem na system generowania stron statycznych pelican oraz składnie reStructuredText i Markdown. Być może spróbuję skorzystać również z AsciiDoctor. Zobaczymy jak te rozwiązania sprawdzą się w praktyce.

Nowa strona wykorzystuje wspaniały system kolorowania kodu pygments oraz MathJax do generowania kodu MathML ze składni matematycznej \(\LaTeX{}a\). Myślę, że czytelność publikowanej tutaj treści znacznie się dzięki temu poprawi.

Na nową stronę przeniosłem kilka tekstów, które w najlepszy sposób określają kierunek w informatyce, w którym podążam. Mam zamiar również narzucić sobie w miarę stałą częstotliwość publikowania -- zobaczymy jak to wyjdzie. Pod koniec kwietnia strona będzie obchodziła okrągłe \(111_{(2)}\) urodziny, więc czas na zmiany jak najbardziej dobry :)